Alumina Foam Block: 190 mm Dia w/ Three 20mm Holes and One 10mm Hole for VEF-1200 Furnace - FTB190-VEF
HomeStore
Specifications:
  • Max. Working Temperature: < 1700ÂșC
  • Diameter: 190 mm
  • Height: 61 mm
  • Feedthrough Diameter for Thermocouple: 10 mm
  • Feedthrough Diameter for Electrodes: 20 mm
  • The block must be placed between the sample and the flange.
  • Fit for 1200 ÂșC Electrolytic Furnace with Electrodes for Molten Salts - VEF-1200
Application Note:
Inspect your delivery:
No Warranty:
More Images
Alumina Foam Block: 190 mm Dia w/ Three 20mm Holes and One 10mm Hole for VEF-1200 Furnace - FTB190-VEF - Image 2
Specifications:
  • Diameter: 190 mm
  • Height: 61 mm
Application Note:
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Diameter: 190 mm
  • Height: 61 mm
Alumina Foam Block: 190 mm Dia w/ Three 20mm Holes and One 10mm Hole for VEF-1200 Furnace - FTB190-VEF | MTI Online Store