KF50 Flange Adapter of the Vacuum Sealing Assembling for 60mm Tube - FL60KF50
HomeStore
This is the KF50 flange adapter of the vacuum sealing assembly for the tube with 60mm OD without any welding and gluing.
SPECIFICATIONS
Features
  • The KF50 flange adapter of the vacuum sealing assembly for the tube with 60mm OD.
  • Seal the tube by tightening the screws on the flange without any welding and glue.
  • Excellent for any type of tubing: ceramic, glass, quartz, and steel pipe.
  • As shown in the picture, for only one side of the tube.
  • Vacuum level: 10-5 torr by molecular pumpand 10-2 torrby amechanical pump
Warning
  • Please do not over-tighten the three hex screws on the flanges to avoid overpressure incidents. The recommended torque is 35~40 inch-lbs.
Optional Click here to order another size of vacuum flange.
Ā
-65%
SPECIFICATIONS
Features
Warning
Ā
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
NEW
Thumbnail 1
Inert Gas Regulator, Two Stage Brass 0-100 psi Analytical Cylinder Regulator - CGA-580-LD
NEW
Thumbnail 1
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Seamless Stainless Steel Tube: 1/4" OD x79"L (2000mm) for Gas Delivery (2 pcs/package) - SS14Tube
-65%NEW
Fuse Holder for cylinder type fuse - FA-FH-4A-UL-LD
-65%NEW
TE CONNECTIVITY CIRCUIT BREAKER, HYD-MAG, 2P, 277V, 40A -FA-F-40A-UL-LD
-65%NEW