Dual Slot Die Film Applicator with Rollers (150 mm Coating Width) - SEKTQ150DSD
HomeStore
SEKTQ150DSD is a dual slot die film applicator (150mm coating width) equipped with two slot-die heads and a rolling frame. The rollers greatly diminish the friction between the substrate and applicator to ensure the consistency of coating clearance. The assembly also comes with four digital micrometers to adjust the accuracy and the increment between the slot die and the substrate. It is designed to make double layer coating.
Structure
  • Touch-free coating experience
  • Two 150 mm wide slot die heads are bolted on the 4-wheel rolling stage to reduce friction.
  • 2 sets of stainless steel shims: 0.2mm, 0.3mm, and 0.4mm are included in the standard package.
Micrometer Head
  • The accuracy of the digital micrometer head: +/- 0,001 mm, which are built-in doctor blade frames to adjust the gap between the slot die and the substrate.
Application Note
Related Products
  • a > 00 mm wide flat-bed coater and a syringe pump are recommended.
More Images
Dual Slot Die Film Applicator with Rollers (150 mm Coating Width) - SEKTQ150DSD - Image 2
Dual Slot Die Film Applicator with Rollers (150 mm Coating Width) - SEKTQ150DSD - Image 3
Dual Slot Die Film Applicator with Rollers (150 mm Coating Width) - SEKTQ150DSD - Image 4
Structure
Micrometer Head
Application Note
Related Products
Product Information
Shipping & Returns
Description
Dual Slot Die Film Applicator with Rollers (150 mm Coating Width) - SEKTQ150DSD | MTI Online Store