Precision Single-Axis Slide with Programmable Controller - 18" Travel - SL6554-18-LD
HomeStore
Complete kit for precision automatic single axis slide with 0.0005" ( 0.01 mm ) position accuracy , 8 " travel distance and programmable CNC controller, which includes
  • 18" travel slide w/ stepper motor mount above
    •  Table size: 2.75" x 18" (70 mm x 457 mm)
    •  Hold-down provision: 2 T-slot
    • Table travel: 14" ( 355 mm)
    • Table height: 2" (51 mm)
    •  Mounting provision: 4 1/4-20 holes in bottom of base plus slot for angle clamps
  • CNC linear controller, stepper motor, cable and power supply (see specs below)
    • Power supply: 120 VAC input; 24 VDC, 1 Amp output ( 220V power supply available upon request )
    • Speed: Programmable from 1 in/min to 25 in/min   ( 25 mm/min - 625 mm / min )
    • Distance: from 0.0005. to 9.9995.( in steps of .0005.)
    • Mode settings:  INCHES, Programmable in inches to 3.5 decimal places
  • Handwheel: Graduated in increments of .001" for manual control
Bottom side mounting holes 2" on centers, 1/2" from back side.
More Images
Precision Single-Axis Slide with Programmable Controller - 18" Travel - SL6554-18-LD - Image 2
    • Table travel: 14" ( 355 mm)
    • Table height: 2" (51 mm)
Product Information
Shipping & Returns
Description
    • Table travel: 14" ( 355 mm)
    • Table height: 2" (51 mm)
Precision Single-Axis Slide with Programmable Controller - 18" Travel - SL6554-18-LD | MTI Online Store