1200°C, 10-zone  Ø25-100 mm Tube Furnace w/ Horizontal & Vertical Positions - OTF-1200X-X-VT
HomeStore
Features
  • 10 heating zones
  • Total heating length 1470 mm
  • Both horizontal and vertical configurations
  • Ø25-100 mm processing tube
  • 10 K type thermocouples
SPECIFICATIONS:
Power
  • 208-240VAC, 3 phase, 50/60 Hz, 40 A
  • 14 kVA
Flanges
  • Stainless steel flange (right side)
    • ISO100-K port
    • 1/4" compression tube fittings for gas inlet
  • Stainless steel flange (left side)
    • ISO100-K port
    • 1/4" compression tube fittings for gas outlet
    • KF25 port for vacuum generation
Processing Tube
  • Ø100ר92×2000 mm
  • Please contact MTI for other tube diameters
Pressure
  • < 3 psig
Vacuum Level
  • 5e-2 torr by a mechanical vacuum pump
Heating Zone
  • 10 independent heating zones
  • Each heating zone length 120 mm
    Zone separator length 30 mm
  • Total zone length: 1470 mm
  • Estimated uniform heating length
    <1000 mm @ 800°C ± 2°C
Temperature Controllers
  • 10 temperature controllers
  • 50 programmable temperature segments
  • PID loop with temperature fluctuation < 1°C
  • +/- 1 ºC temperature accuracy.
  • 10 K type thermocouples
  • RS-485 serial port for remote communication
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL (UL61010) or CSA certification is available at extra cost.
More Images
Features
  • 10 heating zones
  • Total heating length 1470 mm
  • Ø25-100 mm processing tube
SPECIFICATIONS:
Power
  • 14 kVA
Flanges
Processing Tube
  • Ø100ר92×2000 mm
Pressure
  • < 3 psig
Vacuum Level
Heating Zone
  • 10 independent heating zones
    Zone separator length 30 mm
  • Total zone length: 1470 mm
    <1000 mm @ 800°C ± 2°C
Temperature Controllers
  • 10 temperature controllers
Compliance
  • CE Certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Total heating length 1470 mm
  • Ø100ר92×2000 mm
    Zone separator length 30 mm
  • Total zone length: 1470 mm
    <1000 mm @ 800°C ± 2°C