HomeStore
SPECIFICATIONS
Working Voltage
  • 110VAC 50/60 Hz, 1300W
  • (220 AC version will be included 750W transformer at $99.95 extra)
Blade Structure and Speed
  • Three-layer crushing blades
  • Speed: 25,000 RPM
  • Made of SS 304
  • One set of spare blades is included, which is consumable
  • One 40 mesh Sieve is included.
  • Built-in timer controller 0 - 5 min. and power reset button
Container Dimension
  • Container Inside: ID 152 mm x H 108 mm H
  • Made of SS304
  • Effective capacity: 200 ml
  • The container can be swung and pour the crushed powder out without lift the device
Speed Controller
  • An external speed controller is included.
  • 3 levels of adjustable speed: High, Medium, Low
Noise Level (w/o samples) At High Speed: 94 dB @ 1 m distance, 102 dB @ 200 mm distance. (Background noise level: 45 dB)
Compliance CE certified
More Images
SPECIFICATIONS
Working Voltage
  • 110VAC 50/60 Hz, 1300W
Blade Structure and Speed
  • Three-layer crushing blades
  • Speed: 25,000 RPM
Container Dimension
  • Effective capacity: 200 ml
Speed Controller
Compliance CE certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 110VAC 50/60 Hz, 1300W