1200oC Max.  Laminating and Sintering Furnace for SOFC Electrodes up to 4KN @ 12x12" Area - KSL1200XMHP
HomeStore
SPECIFICATIONS:
Features
  • The heating furnace adopts a double sliding door mode, which is convenient for sample loading
  • Prograamable digital temperature control with +/- 1oC accuracy
Power
  • AC208 - 240V, 50/60 Hz, single phase
  • 8 kW
Heating chamber
  • Continuous working temperature: 1100ºC ( Max. 1200°C for one hour )
  • Heating rate: ≤10°C/min
  • Heating Chamber: 300x300x300mm ( max. sample area )
  • Cylinder stroke: 300 mm
  • Thermocouple: Type K including
  • Sic plate is placed on the bottom to support pressure
Temperature Uniformity
  • +/- 5°C @ 1000°C in the center 350 x 350 x 350mm area
Pressure
  • Pressure rod: 99% Alumina, 60mm diameter
  • Cylinder stroke: 300 mm
  • Max force : 4KN (400KG)
  • Optional:
    • You may need a ceramic die to press a disk-like sample
    • You may need dual SiC sheets to press a sheet-like sample
    • One Air Compressor ( > 120 PSI ) is required to connect with the cylinder to apply pressure ( click the picture below to order )
Controller
  • One touch screen PC is included for operation of the temperature and pressure
  • Remote control via ethernet cable
  • Digital temperature controllers with  +/-1 accuracy with 30 programmable segments
  • 10 custom formulas can be pre-stored
  • Auto and Manual mode
  • Customizable pressure mode
  • Realtime display data(temp, pressure, duration), and logging.
Compliance
  • NRTL or CSA certification is available upon request
-65%
More Images
1200oC Max.  Laminating and Sintering Furnace for SOFC Electrodes up to 4KN @ 12x12" Area - KSL1200XMHP - Image 2
1200oC Max.  Laminating and Sintering Furnace for SOFC Electrodes up to 4KN @ 12x12" Area - KSL1200XMHP - Image 3
1200oC Max.  Laminating and Sintering Furnace for SOFC Electrodes up to 4KN @ 12x12" Area - KSL1200XMHP - Image 4
SPECIFICATIONS:
Features
Power
  • 8 kW
Heating chamber
  • Heating rate: ≤10°C/min
  • Cylinder stroke: 300 mm
Temperature Uniformity
Pressure
  • Cylinder stroke: 300 mm
  • Max force : 4KN (400KG)
  • Optional:
Controller
  • Auto and Manual mode
  • Customizable pressure mode
Compliance
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 8 kW
  • Heating rate: ≤10°C/min
  • Cylinder stroke: 300 mm
  • Cylinder stroke: 300 mm