Dry Anode-Free 44140 Pouch Cell with NCM811-Cu (140mm x 44 mm) for Li-Ion Battery Research, 8Ah - DPC44140-NCM811Cu
HomeStore
Dry Anode-Free 44140 Pouch Cell,
8 Ah
 NCM811 + Cu 3 - 4.4  3 ≤ 18
Cell Performance Test:
Notes:
  • The cell dimension with more details are shown below:
    A= 24 mm,  B = 8 mm,  D (depends),  E = 5 mm,  L = 140 mm, W = 130 mm,  T~5 mm
Testing Procedures:
  1. Electrolyte Filling with recommended amount in glovebox.
  2. First Time Aging : 45°C, formation time ≥ 15h in a oven.