Countdown Timer Outlet for MTI Ball Mill SFM15 - MTI-SFM15-Timer
HomeStore
  • For controlling milling durations in 1, 2, 4, or 8 hours
Saves energy by cutting power when timer expires;Automatically turns off styling tools (such as curling irons or flat irons), slow cookers, coffee makers, crafting tools, cell phone chargers, fans, lights & seasonal dcor, desk and table lamps;Easy to set countdown timer: 1, 2, 4 or 8 hours and always on;Gain peace of mind knowing household devices will automatically shut off when time expires;Features 1-timer controlled outlet;Compatible with CFL, LED & incandescent lighting.;125V ac 60Hz 15A General Purpose / 15A Resistive / 1,000W Tungsten / 500 VA Electronic Ballast 120Vac 60Hz 8.3A Ballast Controls up to 1/3 HP
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Tungsten Carbide Milling Balls (Ø3-10mm) 20 Balls/Package - WCball
-65%NEW
Thumbnail 1
Polyurethane-coated Steel Milling Balls with Optional Diameters: 15, 20, 25 mm, 1kg/qty - PCSball
NEW
Two type Plastic gear set for SFM1 - MTI-SFM1-GEAR
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
80 mL Cr12MoV Alloy Containers w/ Adaptor for Vacuum Planetary Centrifugal Milling - PCV-SS-80
-65%NEW
Pre-filler Milling balls each of 0.1, 0.5, 1.0, 1.5 and 3.0mm(Total 5 pcs in one set) in 2.0ml tube
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Stainless Steel Tank (Multiple Volumes) for 3D Movement Dry Powder Mixer SYH-5
-65%NEW
Nylon Plastic Tube with Optional Capacity: 2ml, 15ml, or 50ml - TPA
-65%NEW
Al2O3 jar of SFM1 milling machine (3.2lbs 500ml) - MJ-500
YSZ Milling Ball: Same Diameter from 0.3-20 mm Selectable (1 kg / qty) - YSZball-S
Al2O3 Jar with SS Jacket for SFM3 Milling Machine (75 ml) - AJ-50
Alumina Milling Ball:3mm, 5mm and 10mm diameter, 1kg/qty