Aluminum Laminated Film for Pouch Cell Case, 100mm W x 115mm L 100pcs/Bag - EQ-ALF-100-115
HomeStore
Specifications
Layers from outside to inside
(Material in bracket)
  • Polyamide (JIS Z1714): 0.025mm(+-0.0025mm)
  • Adhesive (Polyester-polyurethane): 4-5g/m2
  • Aluminum foil (JIS A8021): 0.040mm(+-0.004mm)
  • Adhesive (Urethane-free Adhesive): 2-3g/m2
  • Polypropylene: 0.040mm(+-0.004mm)
Thickness:
  • 113μm±11μm
Width
  • 100mm
Length
  • 115mm
Surface quality
  • Mat finish
Pinholes
  • Subject to the applicable aluminum foil standard
Impurity
  • 1mm or less in diameter
Fish eye
  • 2mm or less in diameter(clear)
  • 1mm or less in diameter(colored)
Moisture Vapor / O2 Transmission Rate
  • 200ppm / 5 years @ 300K
Laminate strength
  • Nylon/Al more than 2N/15mm
  • Al/CPP more than 5N/15mm
Heat seal strength
  • More than 29.4N/15mm wide at 200x 0.2Mpa x2 sec by MTI's heat sealing
  • equipment MSK-140 and MSK-115A (Updated from VS-300)
Remained solvent
  • Less than 5mg/m2
Appearance
  • Within the sample of the limit
Slip factor
  • CPP/CPP less than 1.0
Video
Click the picture to see the finished polymer Li-ion Battery made by heated Sealer
Click the video to see how to make pouch cell
Specifications
Layers from outside to inside
(Material in bracket)
Thickness:
  • 113μm±11μm
Width
  • 100mm
Length
  • 115mm
Surface quality
  • Mat finish
Pinholes
Impurity
  • 1mm or less in diameter
Fish eye
  • 200ppm / 5 years @ 300K
Laminate strength
  • Nylon/Al more than 2N/15mm
  • Al/CPP more than 5N/15mm
Heat seal strength
Remained solvent
  • Less than 5mg/m2
Appearance
Slip factor
  • CPP/CPP less than 1.0
Video
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 100mm
  • 115mm
  • 1mm or less in diameter
  • 200ppm / 5 years @ 300K
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Split Flat Cell O-Ring Set - EQ-STC-RS
-65%NEW
Thumbnail 1
Split Cell O-Ring Set - EQ-PSC-RS
-65%NEW
Thumbnail 1
PTFE Guide Sleeve and Spacer w/ optional size 10, 12, 15, 19, 20, 24mm for MTI's Split Cell- EQ-STC-SPTFE
-65%NEW
Mica Spacers: 50mm OD x 1mm Thick - MICA-SPACERS
-65%NEW
PTFE Guide Sleeves for MTI's Three-Electrode Split Test Cell - EQ-3ESTC-PS
-65%NEW
NaPF6 Powder for Sodium-Ion Battery Electrolyte-20g/bottle, SIB-NPF
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
PEEK Sleeves for STC-AIR-1 Split Test Cell - LAir1-PSlv
-65%NEW
Indium (In) Foil Sheet: 100 mm (W) x 100 mm (L) x 0.1 mm (T) - MF-In10010001
-65%NEW
Precision Thickness Checker For Battery Volume Expansion Measurement - PTC-TEM-LD
-65%NEW
Vanadium Foil (V) Foil: L100 mm x W50 mm x T0.25 mm - MF-V-Foil-100L-0.25T
-65%NEW
Titanium (Ti) Foil: 110mm Width x 700 mm Length x 0.1mm Thick for Aqueous Battery Current Collector- MF-Ti700L105
-65%NEW
Zr - Polycrystalline Metallic Foil: 0.08mm thick x 200mm Width x 400 mm Length - MF-Zr-Foil-08Th