Aluminum Laminated Film for Pouch Cell Case, 480mm W x 20 m L x 0.115 mm T - ALF48020
HomeStore
This aluminum laminated film (115 um ) is used as a casing material for the polymer Li-Ion battery.
Specifications
Layers from outside (Shiny) to the inside (Mat)
  • Polyamide (JIS Z1714): 0.025mm (+-0.0025mm) Melting point: ~223ÂșC)
  • Adhesive (Polyester-polyurethane): 4-5 g/m2 (Melting point: 150ÂșC )
  • Aluminum foil (JIS A8079,A8021): 0.040mm (+-0.004mm) (Inside) (Melting Point: ~660ÂșC)
  • Adhesive (Urethane-free Adhesive): 2-3 g/m2 (Melting Point: ~100ÂșC)
  • Polypropylene: 0.040mm (+-0.004mm) (Melting Point: ~130ÂșC)
Thickness:
  • 115ÎŒm±5%
Width
  • 480mm
Length
  • 20 meter
Surface quality
  • Mat finish
Fish Eye
  • 2mm or less in diameter (clear),1mm or less in diameter (colored)
Molding Depth
  • < 8.0mm
Electrical Insulating
  • Good
Hot Sealing Condition
  • 180-190°C
Moisture Vapor / O2 Transmission Rate
  • 200ppm / 5 years
Laminate Strength
  • Nylon/Al more than 2N/15mm Al/CPP more than 5N/15mm
Heat Seal Strength
  • More than 22.5N/15mm wide at 200x 0.2Mpa x2 sec by MTI's heat sealing
    equipment MSK-140 andMSK-115A (Updated from VS-300)
Solvent Retention
  • Less than 5mg/m2
Appearance
  • Within the sample of the limit
Slip Factor
  • CPP/CPP less than 1.0
Application Notes & Video
  • Click the picture below to see the finished polymer Li-Ion battery made by the heated sealer
Specifications
Thickness:
  • 115ÎŒm±5%
Width
  • 480mm
Length
  • 20 meter
Surface quality
  • Mat finish
Fish Eye
Molding Depth
  • < 8.0mm
Electrical Insulating
  • Good
Hot Sealing Condition
  • 180-190°C
  • 200ppm / 5 years
Laminate Strength
Heat Seal Strength
Solvent Retention
  • Less than 5mg/m2
Appearance
Slip Factor
  • CPP/CPP less than 1.0
Application Notes & Video
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 115ÎŒm±5%
  • 480mm
  • < 8.0mm
  • 180-190°C
  • 200ppm / 5 years
Aluminum Laminated Film for Pouch Cell Case, 480mm W x 20 m L x 0.115 mm T - ALF48020 | MTI Online Store